PODRÓŻ DO ŚWIATA AUTYZMU W GALERII KATOWICKIEJ

Niewiele wiemy o tym, jak osoby ze spektrum autyzmu odbierają świat, z jaką siłą docierają do nich bodźce i informacje z otoczenia. Takie osoby spotykamy na ulicy, w parku czy szkole, jednak rzadko w centrum handlowym. To dla nich trudna, problematyczna przestrzeń. I właśnie ta przestrzeń stanie się już niebawem miejscem, gdzie będzie można „dotknąć” świata autyzmu. 6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej, po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl „Nieodkryty Świat”.

W 2018 roku Galeria Katowicka uruchomiła Pokój Wyciszenia, gdzie osoby ze spektrum autyzmu mogą odpocząć i na chwilę odciąć się od bodźców zewnętrznych. Również najemcy Centrum, pracownicy biura oraz ochrony zostali przeszkoleni pod kątem wsparcia osób ze spektrum. Te działania były pierwszym w historii centrum handlowego w Polsce krokiem do tego, by nieznana i pełna bodźców, problematyczna dla osób ze spektrum autyzmu przestrzeń galerii handlowej, stała się bardziej przyjazna. Teraz nadeszła pora na kontynuację działań.

Już 6 kwietnia o godz. 11:00 na Scenie w Galerii Katowickiej można będzie obejrzeć spektakl "Nieodkryty świat" w reżyserii Macieja Cierzniaka, przygotowany przez Teatr Rozrywki z Chorzowa. Jest to podróż do nieodkrytego, obcego „przeciętnemu” człowiekowi, świata osób z spektrum autyzmu. Świata równie trudnego, co fascynującego. Będzie tu można zobaczyć codzienność, w której zwykłe, czasem błahe rzeczy urastają do wielkich problemów. To także świat ciekawy, niepowtarzalny, pełen pasji, z której zrodziło się wiele odkryć. Podróż do „Nieodkrytego Świata” pozwoli widzom zrozumieć funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu, a przez to - zaakceptować.

- Spektakl skierowany jest do każdego. Rodzicom, nauczycielom i pedagogom pomoże lepiej zrozumieć dzieci i ich "trudne zachowania”. Rówieśników nauczy wsparcia i akceptacji dla kolegi czy koleżanki, zachowujących się czasem w sposób niezrozumiały dla otoczenia, zapobiegając tym samym agresji i piętnowaniu. Pokaże, że świat może być odbierany w różny sposób – nie lepszy, nie gorszy, ale po prostu inny. Tak jak inny jest każdy z nas. Spektakl powstał w ramach kampanii Autyzm. Codzienność…Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj.- mówi Katarzyna Niemotko z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.- Scenariusz spektaklu powstał między innymi w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Chcieliśmy pokazać, jak może odbierać, postrzegać i przeżywać codzienne sytuacje taka osoba. W scenariuszu zostały też wykorzystane prawdziwe historie, opowiedziane nam przez rodziców dzieci ze spektrum – dodaje Anita Wieloch, nauczyciel-konsultant z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.

Spektakl wystawiony zostanie na Scenie w Galerii Katowickiej na poziomie +2 o godz. 11:00. Wstęp jest bezpłatny. Przed spektaklem odbędzie się krótka prelekcja na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu w przestrzeni publicznej.